VIDEOGRAPHER

Cahit Oben ve İçimize İşleyen Film Müzikleri “Canım Kardeşim”

Eminim Cahit Oben ismi birçoğumuzun kulağına tanıdık gelen bir ad-soyad değildir. Ama Canım Kardeşim filminin müziği ne kadar iç burkucu, filmin gri, güz rengine ne kadar yakıştığı, gözümüzden yaş getirecek kadar yüreğimizi dağlayan nağmelerdi diye filmi izleyenler tarafından konuşulmuş, akıllarında, kulaklarında yer etmiştir. İşte o Cahit Oben ismi Türk sinema tarihinin en dramatik ve en güzel oyunculuklarına sahip filmi Canım Kardeşim’inin müziklerini yapmış eşsiz bir müzisyen. Kariyeri boyunca hiç bir şey yapmamış olsaydı bile, Canım Kardeşim filmiyle adı büyük müzisyen olarak altın harflerle sinema tarihimizde yerini alırdı. Kahraman’ın umudu, Tarık Akan’ın yokluk içindeki çaresizliği, Halit Akçatepe’nin has arkadaşlığı ve Adile Naşit’in kocaman yürekli ilkokul öğretmeni içindeki inandırıcılıkları ve Cahit Oben’in eşsiz nağmeleri.

CANIM KARDEŞİM (1973) FİLM MÜZİĞİ

Filmi her izlediğimde yüreğimin üstünde kocaman bir fil oturmakta, omuzlarımda bir güz soğukluğu ürpertisi, farkında olmadan gecekondu mahallesinin çamurlu yollarına saplanmışım bende … Ve malum müzik gelir içimize işleye işleye, (Hadi ağla ağla diye dürter seni, erkekler insan değil mi a.q.? diye teselli verir iç ses) evde yanlızsındır. Tam rahat rahat ağlama moduna geçecekken. Tak anahtarla kapı açılır, içeriye BİM torbalarıyla anne girer. “Napıyon oğlum ? Gözlerin niye kızarmış senin ? Bu filme mi ağlıyosun ? Gibi sağlı sollu kontra sorulardan sonra, önce Show TV değiştirilir, hemen Esra Ceyhan ile A’dan Z’ye kaçılır. Daha sonra banyoya koşulur anne mutfaktayken, akan burun, göz yaşları içe atılır. Bir yandan da Cahit Oben’in ezgileri ağızda mırıldanır “darana nara nara nara nan naa”…

Canım Kardeşim Bir Diğer Film Müziği

EN BÜYÜK ŞABAN 1983

Cahit Oben Kimdir ?
211056_128254467248705_4436971_n 1 Ocak 1945 doğumlu olan müzisyen 1960 yıların başında “Sailors”, “Cahit Oben ve Arkadaşları”, “Kuartet Kan” gibi gruplar kurmuştur. 1965 yılı Altın Mikrofon yarışmasında “ŞEY” adlı besteleriyle finale kalmıştır. Daha sonraları Fikret Kızılok ile tanışmışlar ve birlikte çalışmaya başlamışlardır. 1966 yılında bas gitarda; Koray Oktay ritm gitarda; Fikret Kızılok bateride; Emre Ulaştır’dan oluşan dört kişilik gruplarıyla “Hergün Kavga” şarkısıyla Altın Mikrofon’a katılmışlardır. Sonraları film müzikleri yapmaya başlayan Cahit Oben 1970 yılında “Linç”, 1973 Canım Kardeşim ve 1983 yılında En Büyük Şaban filmlerinin müziklerine imzasını atmıştır.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Birkan Konar

Theme by Anders Norén