VIDEOGRAPHER

Erdem Ergün’den Nihayet Yeni Albüm “Firar”

Levent Yüksel’in Medcezir Albümü benim için nasıl bir efsane albüm ise Erdem Ergün’ünün ilk albümü Yek Ahenk’te öyledir. Tarz olarak benzerlikleri yoktur ama bu iki albümün de her şarkısı güzeldir ve her şarkısı başlı başına “o albümü dinlemeye bu şarkı için başladım” dedirtir. Erdem Ergün’ünün sesini tesadüfen arkadaşımın arabasında çalan radyoda duydum. Bazen ilk dinlediğinizde vurulduğunuz şarkılar olur ya Alma Ahımı’da onlardan biriydi. Ses ahenginin ve dinginliğinin Erkan Oğur’a benzemesi de bu sese kulak kabartmama vesile oldu. Bir iki sözünü ezberleyip Google Amca’ya sorup şarkının kaynağını bulabildim. (Çok dua alıyorsun Google bildiğin gibi değil) Şarkıyı bir iki defa dinleyip sömürdükten sonra, “oğlum bu adamın sesi çok iyi, diğer şarkıları da iyidir deyip.” müzik simsarlığına çıktım. Albümün tamamını bulduktan sonra, her şarkıyı ayrı sevdim, her şarkı ayrı yer etti bende.

O zamanlar yaşadıklarım, anılarım, İstanbul da, Pişmanım, Sebebini Bilmeden, Aşk Dediğin, Seversem şarkılarının içine saklandı. Her sevgili, bir şarkı, bir filmdir. O şarkıyı dinleyip, o filmi izleyince, eski sevgili cana dile gelir sanki. Hani kimsenin bilmediği bir ses, bir şarkı bulunca daha da sahiplenirseniz ve saçma sapan şekilde adamın başarısından kendinize pay çıkarırsınız. Bir yandan herkes bu şarkılardan haberdar olunca, özelinin keşfedildiğini düşünmeye başlarsın. Erdem Ergün’de öyle oldu benim için. 2010’dan bu yana ikinci albümün yolunu gözlemekten yorulduğumuz şu günlerde ne tesadüftür ki yine arkadaşın arabasında, “Erdem Ergün mü lan bu?” diye sorup, “o kim lan?” cevabını aldığım sanatçıdır. İkinci albümü beklediğimize değdi mi derseniz, sanırım beklentiyi çok yükselttik. Ama Zaman, Yeşil Zümrüt ve Firar şarkılarıyla gönlümüzde taht kurmaya devam edecek. Bu arada ilk albümün üzerinde 6 yıl geçince, o zamanla şimdiki halimi karşılaştırabilmek açısından bu albüm iyi oldu. Bu klişeyi söylemeden olmaz; “Yaşlandık be aga !”

 

ZAMAN – ERDEM ERGÜN

FİRAR ALBÜMÜNÜ DİNLE

Next Post

Previous Post

2 Comments

 1. Kenan I. 12 Şubat 2016

  selam birkan,

  yorumları okuyorum da sağda solda, çoğu kimse yermekte yeni albümü…

  yazayım yazayım diyorum, sonra yetersizin biri bir laf edecek diye -boşvir-iyorum… içimde kalmasın diye düşüncemi hem seninle hem de buraya rastgelenlerle paylaşmak istiyorum.

  her kulak sahibi birşey söylüyor ama şu güzel adamı üzmemek lazım diye düşünüyorum. uzun zamandır yeni albümünü bekleyen biri olarak çıtayı o kadar yükselttim ki, hayal edilemez.

  ilk dinlediğimde garipsedim bi’… ama erdem benim koyduğum çıtayı aşmış, arşa çıkmış… sadece sağ gösterip sol vurdu, benim de milletin de hazmedemediği bu aslında…

  deneysel bir albüme imza atmış ve bir sonrakine kadar ilahlığını sürdürecek nezdimde. çamur atanlar yıl sonra anlayacaklar tüm detayların orjinalliğini…

  bu adam çok derin adam, üzmeyin…

  keyifli dinlemeler 🙂

 2. Birkan Konar 18 Şubat 2016 — Post Author

  Selam Kenan,

  Söylediklerinin bir çoğuna katılmaktayım. İlk albümde, tüm şarkılar birbirine yakın tarzlardaydı. Bu albümde ise insanların garipsemesi ve yermesi, Erdem Ergün’den Türkü’den tutta, flemenkoya kadar farklı çeşitlikte tarzları beklememesiydi sanırım. Ama ben yine keyifle dinleyenlerdenim. Aynen derin adama sonsuz saygılar, bu kadar arayı açmasın ama.

  Sana da keyifli dinlemeler

Leave a Reply

© 2019 Birkan Konar

Theme by Anders Norén