VIDEOGRAPHER

Moonlight (2016) – Ay Işığı

moonlight-1

Yönetmen: Barry Jenkins

Senaryo: Barry Jenkins

Oyuncular:  Naomie Harris, Mahershala Ali, Alex R.Hibbert, Janelle Monáe, Trevante Rhodes, André Holland, Ashton Sanders

Tür: Dram

8 dalda Oscar’a aday ama o kalitede bir film olduğunu düşünmüyorum. Genelde zenci ve eşcinsel öğeleri gibi hassas konular Amerikanya’da hatta tüm Dünya’da ilgi uyandırsa da bu iki öğeyi birlikte kullanarak Oscar’a Aday olan bu filmin En İyi Film dalında pek şansı olacağını düşünmüyorum. Ülkemizde Brokeback Mountain’ın “İbne Kovboylar” diye anıldığı korsan piyasasında bu filmin de “Zencili Gay” filmi gibi basitleştirileceğini, homofobik ortamlarda böyle anılacağına şüphemiz yok. Filmin afişi çok başarılı ve filmin akışını çok güzel bir şekilde özetliyor. Chiron’un büyümesini 3 aşama da anlatıyor. Ve bunu hikaye başlarında ki üç farklı renk ile temsil ediyor. Görüntü rengi ve kamera açıları oldukça başarılı. Hatta filmin Oscarlık iki performansı bunlar diyebilirim. Sahne geçişleri kusursuz, ama bunlara rağmen hikaye çok durağan gidiyor. 15 dakika da anlatılacak bir hikaye 1 saat 51 dakika gibi uzun bir süreye yayılmış. Filmin ana hikayesi Chiron’un kötü kaderi ve çevresi tarafından yanlız bırakılmaya zorlanmasından, iki erkek zencinin yarım kalan aşklarına kayıyor. Chiron’un uyuşturucu müptelası annesi Paula (Naomie Harris) ve Juan (Mahershala Ali) oyunculuklarıyla filmin en güzel unsurlarından. Film Oscar’lık bir film değil ama farklı anlatımıyla vasatın üstünde izlenilebilir filmlerden. Ama iki erkeğin öpüşmesine dayanamayanlardansanız hiç bulaşmayın derim.

Chiron, yaşıtlarından ufak tefek oluşu ve annesinin durumu yüzünden diğer zenciler tarafından dışlanmakta ve hakarete uğramaktadır. Mahallenin torbacısı Juan’la yine zor durumda kaldığı bir gün tanışır ve aralarında baba oğul bağında bir arkadaşlık kurulur. Rol model olarak Juan’ı alan Chiron, annesinin uyuşturucu bağımlısı olması ve arkadaşları tarafından hep dışlanmasıyla süregelen bir büyüme geçirmektedir. Ve büyürken ona tek iyi davranan arkadaşı ise Kevin’dır.

IMDB: 7,9

Kişisel Puan: 7,4

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Birkan Konar

Theme by Anders Norén