VIDEOGRAPHER

The Shape of Water – Suyun Sesi (2017)

images
Yönetmen: Guillermo del Toro
Senaryo: Guillermo del Toro
Oyuncular: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Octavia Spencer,Michael Stuhlbarg
Tür:Dram, Fantastik, Macera

Oscar değerini her geçen yıl daha dibe çekmeye devam ediyor. Geçen yıl yaşanan yanlış anons ve bu sene de en iyi filmin Shape of Water’a verilmesi prestijini düşürmesini perçinleyen olaylar arasında başı çekiyor. Sinema dünyasının, özellikle de Hollywood Sineması’nın kendini tekrarlaması, senaryo sıkıntı çekmesi de bu keşmekeşin devam etmesine ön ayak oluyor. Filme gelecek olursak Shape of Water’ın en büyük şanssızlığı sanırım dört dalda Oscar alarak beklentiyi yükseltmesi. Aslında en iyi yönetmen, en iyi prodüksiyon tasarımı ve en iyi müzik ödüllerini sonuna kadar hakeden bir yapım; ama en iyi film “hayır olamaz” dedirtiyor. Bence bir film en iyi olacaksa, senaryosunun bu kadar klişe olmaması gerekli. Kendini sıkılmadan izlettirmeli veya sonunda bize büyük bir süpriz yapmalı. Filmi izlemeden önce fragmanıyla veya afişi ile haşır neşir olsanız, filmin tüm ayrıntıları hakkında hatta finali hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pan’ın Labirenti ve Şeytanın Bel Kemiği gibi filmleriyle unutulmazlar arasına giren Yönetmen Guillermo del Toro, masalsı anlatımıyla ve soğuk savaş dönemindeki 60’lar Amerika atmosferini çok güzel anlatmasının ve müzikleri dışında bize malesef klişeden başka bir şey ifade etmeyen film sunmuş. Oscarı alması V for Vendetta, Inception gibi Oscar’ı alamamış muhteşem yapımlara ihanet gibi. The Shape of Water ismi zikredildiğinde aklıma gelen ilk şey su yeşili olacak sanırım. Yönetmen Cadillac’tan tutunda, misket limonlu turtaya kadar tüm imgelerde izleyicinin gözüne yeşil rengi sokuyor. Gelgelelim mantık hatalarına (spoiler içerir) her yerde güvenlik kamerası varken, bu deniz yaratığının tutulduğu yerde kamera olmaması. Rus Ajanı Dimitri’nin askere enjekte ettiği zehirin hiç sorgulanmaması ve suda yaşayan bir yaratığın yumurtaya alıştırılması kafada soru işareti yaratan ayrıntılar olarak göze çarpıyor. Maudie filminde oyunculuğuna hayran kaldığım Sally Hawkins bu filmde de konuşamayan Elisa rolüyle de başarılı bir performans sergilemiş. Bu arada Hollywood sineması gayliği normalleştirme üzerine Oscar’a aday olan birçok filmde, (Lady Bird, Call Me by Your Name) bu erkeklerin birbirine yakınlaşmasını görmemiz mümkün.

Filmin konusuna gelecek olursak soğuk savaş döneminde Güney Amerika’da insana benzeyen bir su yaratığı bulunur. Askeriye tarafından tutulan yarı balık yarı insan bu su canlısı, temizlikçi Elisa ile duygusal bir bağ kurar ve öldürülmek üzere olan yaratık, Elisa ve ihtiyar komşusu tarafından kurtarılmaya çalışır.

Kişisel Puan: 7,2
Imdb Puan: 7,7

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Birkan Konar

Theme by Anders Norén